Wycieczka do Gniezna

W pierwszą środę czerwca nasi najmłodsi koledzy i koleżanki z klas I – III wybrali się na pełną przygód wyprawę do pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Bardzo podobała im się kolebka państwa polskiego – katedra gnieźnieńska wraz z Drzwiami Gnieźnieńskimi, na których podziwiali historię życia Świętego Wojciecha.

Po pożegnaniu naszej pierwszej stolicy ruszyli w drogę kolejką wąskotorową z Gąsawy do Wenecji. Szum wiatru, śpiew ptaków i cudowne widoki okolicznej przyrody towarzyszyły uczestnikom przejażdżki. Nie opuszczało ich też nurtujące pytanie: Kiedy ta kolejka wreszcie przyspieszy? A kolejka nie przyspieszyła, bo w życiu nie jest najważniejszy pośpiech tylko dobra zabawa w miłym towarzystwie. Tak też wszyscy się bawili!

Po smacznym obiedzie odwiedzili gościnną rekonstrukcję osady obronnej kultury łużyckiej – Biskupin. Wiele przyjemności dostarczyło uczniom zwiedzanie starych chat, wysłuchiwanie zajmujących opowieści przewodnika, a także ciekawa lekcja o historii powstania pieniądza, która zakończyła się własnoręcznym wybiciem niepowtarzalnej monety przez każdego z uczestników wycieczki. Zaopatrzeni w niezapomniane wrażenia, atrakcyjne pamiątki i praktyczną wiedzę powrócili do wieku XXI – wprost przed gościnny budynek naszej szkoły.