Konkurs „Zabawka edukacyjna”

Nasza szkoła pod opieką nauczyciela przyrody Magdaleny Stopczyńskiej zgłosiła do konkursu „Zabawka edukacyjna” kilka następujących prac:

  • „ODRZUTOWY OGÓREK” – zabawkę skonstruowała grupa z klasy Vb w składzie: Jakub Ejtaszewski, Filip Dobrzelewski, Damian Jargieło;
  • „KATAPULTA” – zabawkę skonstruowała grupa z kl. Vb w składzie: Mikołaj Krakowiak, Tomasz Sperka, Adrian Zawierucha;
  • „GONITWA SAMOLOTÓW” – zabawkę skonstruowała grupa z kl. Vc w składzie: Wiktor Kulik, Liliana Andrzejczak, Aleksandra Stefańska;
  • „PŁYWAJĄCA ŁÓDŹ” – zabawkę skonstruowała grupa z kl. V w składzie: Ewa Goślińska, Mateusz Piłatowski, Paulina Kosińska;
  • „KOLEJKA LINOWA” – zabawkę skonstruowała grupa z kl. IVa w składzie: Kacper Cegielski, Oliwier Smulski, Antek Grabowski;
  • „TRANSPORTER” – zabawkę skonstruowała grupa z kl. IVa w składzie: Bartek Cepowski, Bartek Kwiatkowski, Dawid Ochędalski;
  • „ŁÓDKA WYŚCIGOWA” – zabawkę skonstruowała grupa z kl. VIb w składzie: Damian Zamora, Bartek Krawczyk, Jakub Stawicki;
  • „DIABELSKI MŁYN” – zabawkę skonstruowała grupa z kl. Vb w składzie: Karolina Zamora, Martyna Dziedzińska, Marta Stępnik.

W dniu 04.02.2016 r. w Instytucie Fizyki na Politechnice Łódzkiej został przeprowadzony kolejny etap konkursu, do którego dostały się trzy nasze grupy, a jedna do wystawy konkursowej. Polegał on na przygotowaniu przez uczestników prezentacji wyjaśniającej zasadę działania zabawki edukacyjnej, którą wcześniej przygotowali. Komisja konkursowa oceniała poziom przygotowania prezentacji, m.in. pomysłowość, oryginalność oraz znajomość praw fizyki, chemii i matematyki, które wykorzystano w konstrukcji zabawki.

Wszyscy uczestnicy drugiego etapu, dzielnie odpowiadali na pytania komisji wykazując się przy tym dobrą znajomością praw przedmiotów bloku matematyczno-przyrodniczego. Uczniowie omówili erupcję wulkanu, wystrzelili „ogórek”, wytworzyli rzekę za pomocą ogniwa słonecznego, wysyłali sygnały świetlne, dzięki ogniwu chemicznemu.

W przerwie, kiedy jury udało się na obrady, młodzież obejrzała pokaz doświadczeń z „Akustyki” przygotowany przez pracowników Politechniki Łódzkiej. Na zakończenie pobytu nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy pokonkursowej najlepszych prac zgłoszonych do konkursu. Wystawa będzie otwarta do końca marca, jest bezpłatna i każdy z Was może ją zobaczyć.

Uczniowie z naszej szkoły, z grupy która wykonała zabawkę „Odrzutowy ogórek”, czyli  Jakub Ejtaszewski, Filip Dobrzelewski i Damian Jargieło z klasy Vb zajęli 2. miejsce i przeszli do ostatniego etapu tego konkursu, który odbędzie się w marcu. GRATULUJEMY! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszych prac i reportażu z konkursu.

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj:
http://www.zabawkaedukacyjna.strefa.pl/galeria/Edycja_2015_2016/index.html.