Wycieczka do Kłóbki

We wtorek 30 maja klasa I a, II a i II c wybrały się na Kujawy. Wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością na termin wycieczki, ale nikt nie spodziewał się takich atrakcji!

Skansen w Kłóbce na Kujawach przywitał nas słonecznym niebem, śpiewem ptaków, szumem drzew i zapachem łąki. Z daleka od wielkiego zgiełku dzieciaki szybko nabrały rumieńców, a promienie wiosennego słońca pokryły je złotą opalenizną. Na miejscu czekało nas całe mnóstwo atrakcji. Dzieci były z wizytą u kowala i poznały jego pracę, a nawet własnoręcznie obsługiwały miech kowalski i młot. Dowiedziały się jak pracochłonne jest wykonanie naczynia z gliny przy użyciu koła garncarskiego. Włożyły wiele pracy i zapału w obsługę urządzeń potrzebnych do tłoczenia oleju – wspólnie udało nam się wyprodukować olej lniany! Razem ubijały masło w kierzance, ale najwspanialsza i najapetyczniejsza była jego degustacja! Próbowały także odtworzyć staropolski cykl prania przy użyciu tary i wyżymaczki. W ten upalny dzień była to chwila dobrej zabawy z wodą! Tworzyły barwne serwetki za pomocą stempla i wałka. Dowiedziały się, do czego służył młyn. Odwiedziły zwierzęta gospodarskie w ich zagrodzie. A gdy już zmęczone upałem szukały schronienia – Dwór Orpiszewskich otworzył przed nimi swoje podwoje. Po jego zwiedzeniu wszyscy ze smakiem zjedli pyszne kiełbaski i nadszedł kulminacyjny moment każdej wycieczki – PAMIĄTKI! Na szczęście Skansen w Kłóbce zaserwował nam naprawdę ciekawe i pożyteczne pamiątki.

Długo jeszcze będziemy wspominać tak wspaniałą wyprawę i na pewno wiedza zdobyta w formie zabawy zostanie z nami na dłużej. Koniecznie odwiedźcie Kłóbkę, a nigdy już o niej nie zapomnicie!