Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę Posłuchaj tego wpisu

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 Listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Prusy, Rosję i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w 1989 roku.

11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś wywalczonym, co trzeba pielęgnować.

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy, wprowadzono sztandar szkoły. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie opowiadające o latach niewoli i drodze narodu do niezawisłości naszego kraju. Scenki przeplatane były wierszami patriotycznymi i pieśniami legionowymi w wykonaniu uczniów klas III i VI b.

Przedstawienie było artystycznym debiutem nowych członków Koła Teatralno-muzycznego prowadzonego przez panie Annę Karasińską i Ewę Nowak. Młodzi wykonawcy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, aktorskie i wokalne i zostali nagrodzeni brawami za stworzenie podniosłego, patriotycznego nastroju.