Warsztaty muzyczne pt. „Efekt Mozarta”

Uczniowie klasy VI a i VII a wraz z wychowawcami odwiedzili Filharmonię Łódzką i wzięli udział w warsztatach muzycznych, które nosiły tytuł „Efekt Mozarta”. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, jak muzyka może wspierać zdolności matematyczne. Według badań naukowców słuchanie niektórych utworów muzyki klasycznej, zwłaszcza Amadeusza Mozarta może korzystnie wpływać na poprawę zdolności przestrzennego myślenia i poprawić wynik wykonywanych zadań matematycznych. Dowiedzieliśmy się również, że Mozart oprócz tego, że był bardzo zdolny, ciężko pracował na swój sukces ćwicząc kilka godzin dziennie już od najmłodszych lat.

Jak się jednak okazało podobne efekty możemy osiągnąć słuchając muzyki relaksacyjnej lub po prostu muzyki, którą lubimy (najlepiej instrumentalnej) lub w języku obcym.

Zostaliśmy również oprowadzeni po budynku filharmonii. Zasiedliśmy na widowni sali koncertowej i mogliśmy zobaczyć największy bęben w Polsce. Dowiedzieliśmy się, na jakie sekcje podzielona jest orkiestra i dlaczego potrzebny jest dyrygent. W przyszłym roku szkolnym przyjdziemy na koncert, aby wszystko, o czym opowiadał nam przewodnik zobaczyć i usłyszeć na żywo.