Jeszcze jeden tydzień dla Niepodległej

Poniedziałek, 5.11

Szkoła utonęła w bieli i czerwieni – dosłownie. Od parteru po 2. piętro patriotycznymi elementami udekorowano drzwi do każdej pracowni. W salach oraz na korytarzach pojawiły się girlandy, balony, chorągiewki, tiule, laurki, kotyliony, teksty hymnu, wierszy o Polsce, książki o tematyce patriotycznej, zbiory przysłów, symbole naszej Ojczyzny – flagi i Orzeł Biały – nasza duma; zdjęcia i wystawy plakatów o tych, którzy przelali krew dla Uciemiężonej, aby zyskała miano Niepodległej. Spojrzały na nas „Legionowe twarze niepodległości” i „Wielkie kobiety Niepodległej” – sławne Polki. Zrobiło się poważnie, ale miło. Odświętnie.

Wtorek, 6.11

Zza drzwi klas dobiegają słowa pięknych polskich wierszy patriotycznych albo trudnych artykulacyjnie „łamańców językowych” – charakterystycznych dla naszej mowy ojczystej. Słychać też, jak młodzieńcze głosy intonują pieśni legionowe: „Pierwszą Brygadę”, „O mój rozmarynie”, „Białe róże”.

Środa, 7.11

W 101-ce biało-czerwony dzień. Wszyscy założyli stroje w barwach narodowych, przypięli kotyliony. Dumnie unoszą głowy. To zaszczyt być Polakiem. W świątecznej atmosferze odbyły się patriotyczne godziny wychowawcze. Z kadrów archiwalnych kronik patrzył na nas naczelnik Piłsudski i inni bojownicy walki o niepodległość. Na korytarzu 2. piętra zainstalowano wystawę mobilną „Łódzcy twórcy Niepodległej – Listopadowa Duma 2018”. Od razu wzbudziła zainteresowanie. Połączono ją z prelekcjami dla starszych uczniów, młodsi oglądali ją z wychowawcami.

Czwartek, 8.11

Na 1. piętrze odwiedzamy wystawę „Dobre, bo polskie – czyli sukcesy Niepodległej”. Bez trudu rozpoznajemy wyroby, które kupujemy na co dzień. To marki znane i poza granicami kraju. Serce rośnie z dumy. Kończy się akcja „101 dobrych uczynków na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Nie ma w szkole ucznia, który nie zrobiłby choć jednego dobrego uczynku. Niektórzy mają ich na koncie nawet 101!

Piątek, 9.11

To kolejny uroczysty dzień. Najbardziej uroczysty. Kulminacja obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wokół szkoły maszerują uczniowie, którzy rozdają przechodniom ręcznie robione chorągiewki. Wykonali je wcześniej wspólnie z dziećmi z przedszkola nr 149. W bibliotece szkolnej podczas przerw rozbrzmiewają pieśni legionowe i patriotyczne. Wszyscy nucimy mimochodem. W sali gimnastycznej odbywa się w dwóch turach akademia patriotyczna „Oni nam wolność wywalczyli”. Ubrani w stroje galowe ozdobione biało-czerwonymi kotylionami słuchamy melorecytacji i komentarzy historycznych, włączamy się w śpiewanie pieśni patriotycznych. Z przejęciem i uwagą. Dekoracje stanowią m. in. prace wykonane podczas warsztatów w Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

O godz. 11:11 cała społeczność szkolna gromadzi się, aby jeszcze raz oddać hołd Ojczyźnie i walczącym o jej suwerenność, a jednocześnie, intonując „Mazurka Dąbrowskiego”, wziąć udział w biciu „Rekordu dla Niepodległej” w łączności z całą Polską. Hymn państwowy śpiewamy dobitnie, w postawie zasadniczej, z wysoko podniesionymi głowami. Wiwat Polska Niepodległa! Uroczystość kończy się minutą ciszy dla uczczenia Polaków poległych w walce o wolność Ojczyzny.

W swoich domach, szkołach, rozmaitych instytucjach i na ulicach miasta będziemy jeszcze przez weekend i następnych kilkadziesiąt dni świętować z racji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W końcu taka okazja zdarza się tylko raz w życiu.