Rajd Pamięci

1 lutego 2020 r. niewielka grupa uczniów wybrała się na Rajd Pamięci. Trasa wiodła przez naszą dzielnicę i mogliśmy zgłębić wiedzę o ważnych wydarzeniach z historii Bałut oraz zobaczyć miejsca związane z tragicznymi wydarzeniami czasów wojny.

Zaczęliśmy od Parku im. A. Mickiewicza i tablicy „Pamięci żołnierzy Sztabu Armii Łódź”. Wędrowaliśmy przez dawne tereny Litzmannstadt Getto. Przechodziliśmy obok dawnego szpitala przy ul. Łagiewnickiej i kościoła p.w. NMP na Placu Kościelnym. Widzieliśmy „Murale pamięci – Dzieci Bałut”. Byliśmy obok Kuźni Romów, czyli obozu cygańskiego na terenie getta. Zapaliliśmy znicze przed Pomnikiem Martyrologii Dzieci w Parku Szarych Szeregów. Przechodząc przez Park Ocalałych dotarliśmy do mety rajdu przy ul. Pankiewicza.

Trasa rajdu nie była trudna, a dała nam możliwość wzbogacenia wiedzy i wspólnego, przyjemnego spędzenia czasu.