Dzień liczby Pi w naszej szkole

Dnia 14 marca obchodzone jest święto niewątpliwie najsłynniejszej liczby świata, czyli liczby Pi. Dlaczego akurat tego dnia? W amerykańskim zapisie wartość liczby Pi, czyli 3.14, to jednocześnie 14 marca (w tym zapisie podajemy najpierw miesiąc, następnie dzień).

W szkole uczymy się, że liczba Pi to stosunek obwodu koła do jego średnicy, chociaż można ją spotkać w niezliczonych wzorach matematycznych czy fizycznych.

W ramach drugiej edycji obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi w naszej szkole, zaprosiliśmy uczniów do zaprojektowania Pi, czyli plakatu w dowolnym programie graficznym promującego Dzień Liczby Pi. Kolejną propozycją było przygotowanie (wspólnie z rodzicami) pi–erogów, pi–zzy, pi–ciacha (np. apple pie, czyli szarlotki). Skąd te kulinarne pomysły? W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta. Uczniowie mogli również przygotować inne potrawy z ukrytą liczbą Pi. Zachęcaliśmy także, aby tego dnia przeczytać wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej pt. „Liczba Pi” oraz obejrzeć film „Życie Pi”.

Mamy nadzieję, że zaproponowane akcje były ciekawe, a nasi uczniowie zapamiętali co nieco o Pi.