Warsztaty w Centrum Dialogu

6 października klasa 3b była w Centrum Dialogu na warsztatach „Bądź jak Alina. Odkryj supermoc empatii” połączonych z działaniami w przestrzeni wystawy „Elementarz empatii”. Pani Anna, kuratorka wystawy, opowiedziała uczniom o niezwykłej łodziance, Alinie Margolis-Edelman – lekarce, przyjaciółce dzieci, superbohaterce, która pomagała ludziom na całym świecie. Jej mocą była empatia.

Ale co to jest empatia? I po co? Tego dowiedziały się dzieci na wyjątkowym placu zabaw. Stworzona tam przestrzeń służyła do przyglądania się sobie i swoim emocjom. Była okazją do poznania świata z perspektywy osób z niepełnosprawnościami, do wsłuchania się w potrzeby przyrody. Rozmawialiśmy o postawach empatycznych wobec tych, o których myślimy „inni”, wobec zwierząt i natury. Wystawa to opowieść o tym, że każdy z nas może zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze. Były to bardzo wartościowe warsztaty.

Po drodze na zajęcia poznaliśmy też Park Szarych Szeregów i ważny dla łodzian i dzieci Pomnik Martyrologii Dzieci, tzw. Pęknięte Serce. Upamiętnia on tragiczne losy dzieci polskich w okresie II wojny światowej.