Wycieczka śladami łódzkich fabrykantów

17 października uczniowie klasy 7a uczestniczyli w zajęciach „Ignacy Łukasiewicz i inni – rewolucja przemysłowa na ziemiach polskich w XIX w. na przykładzie Księżego Młyna”, odbywających się  w ramach VIII edycji projektu edukacyjnego „Odkrywcy Łodzi”. Projekt realizowany jest przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Łodzi w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi.

Zwiedzaliśmy zespół fabryczno-mieszkalny nad rzeką Jasień, który  zbudowany został w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Stanowił on samowystarczalne miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Zobaczyliśmy budynki fabryczne m.in. ogromną, przypominającą zamek przędzalnię, magazyny, famuły (domy robotnicze), szkołę, remizę straży ogniowej, dwa szpitale, gazownię, klub fabryczny, konsumy (sklepy) i bocznicę kolejową.

Wycieczka zakończyła się warsztatami w formie gry planszowej, przeprowadzonej w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Zamenhofa.