Żywa lekcja historii

Żywa lekcja historii Posłuchaj tego wpisu

Dnia 19 kwietnia uczniowie z kółka historycznego uczestniczyli w spotkaniu ze świadkiem historii – Panią Teresą Kapitułą – córką oficera Wojska Polskiego – Ignacego Piechowiaka, który pod koniec 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej i przebywał w obozie jenieckim w Kozielsku. Wiosną 1940 r. wraz z innymi oficerami, na mocy tajnego rozkazu NKWD, został zamordowany strzałem w tył głowy w katyńskim lesie.

Pani T. Kapituła bardzo ciekawie opowiadała o losach swojej rodziny, która została zesłana do Kazachstanu. Jako mała dziewczynka przeżyła trudy życia na kazachskim stepie, ale szczęśliwie udało się Jej wrócić do Polski i obecnie mieszka w Pęczniewie.

Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania z Panią Teresą Kapitułą, bo mogły usłyszeć i zobaczyć na fotografiach historię, której nie znajdą w podręcznikach. Dziękujemy za wizytę w naszej szkole i życzymy Pani Teresie dużo zdrowia.