Wizyta w Sądzie Rejonowym w Łodzi

Wizyta w Sądzie Rejonowym w Łodzi Posłuchaj tego wpisu

9 stycznia 2017 roku uczniowie klasy III a wraz z wychowawcą odwiedzili Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa. Najpierw mieliśmy pogadankę z pracownikiem sądu, gdzie wyjaśniono nam jakimi sprawami zajmuje się sąd, kto to jest sędzia, prokurator, adwokat i jak można rozpoznać ich po ubiorze (togach). Poznaliśmy atrybut sędziowski, bez którego wydany wyrok byłby nieważny, czyli łańcuch barwy złotej z wizerunkiem godła Polski tej samej barwy.

Później uczestniczyliśmy w pokazowej rozprawie sądowej. Do Sali weszło trzech sędziów, prokurator, adwokat, oskarżony, pokrzywdzony i protokolant. Wysłuchaliśmy zeznań stron i zaproponowanej przez prokuratora i obrońcę kary. Wspólnie z sędziami dyskutowaliśmy nad karą jaka powinna być wymierzona oskarżonemu. Zadawaliśmy też różne pytania dotyczące pracy sędziego, przewinień osób oskarżanych i wydawanych wyroków. Po wspólnych ustaleniach sąd wydał wyrok.

Dla wszystkich uczniów było to niezwykłe przeżycie. Dzieci w ten sposób nie tylko oswoiły się z sądem, ale poznały też, jak działa prawo w praktyce. Takie rozprawy „na niby” uświadomiły im również, że każde działanie ma swoje konsekwencje.