Zajęcia „Gdy pierwsza gwiazdka na niebie świeci”

Zajęcia „Gdy pierwsza gwiazdka na niebie świeci” Posłuchaj tego wpisu

28 listopada 2017 r. klasa I a wybrała się do Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” na zajęcia poświęcone symbolice Świąt Bożego Narodzenia. Dowiedzieliśmy się, że zwyczaj zdobienia choinki przywędrował do nas niedawno, dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrował z Niemiec. Początkowo dekorowanie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę.

Choinkowe ozdoby świąteczne nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru czy słomy. Zawsze na gałązkach umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji są wieszane na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każdy element ma swoją własną symbolikę:

  • Jabłka – mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.
  • Orzechy – zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
  • Łańcuchy – wzmacniają rodzinne więzi.
  • Światełka – to światło broniące przed ciemnościami i złem.
  • Gwiazda betlejemska – ma pomagać w powrotach do domu.
  • Dzwoneczki – oznaczają dobrą nowinę i radość.

Dzieci robiły też własne ozdoby choinkowe i dekorowały papierową choinkę, która ozdobi naszą klasę.