Na Cmentarzu Żydowskim

Posłuchaj tego wpisu

W środę 2 listopada 2022 r. klasa 3b wybrała się na dość niezwykłą wycieczkę. Poszliśmy na cmentarz, ale nie taki cmentarz, na jakim spoczywają nasi bliscy i jaki odwiedziliśmy dzień wcześniej we Wszystkich Świętych, lecz na cmentarz żydowski. Poszliśmy tam, żeby poznać i porównać tradycje, zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych w naszej kulturze oraz w kulturze żydowskiej.

Cmentarz żydowski w Łodzi, który założony został w 1892 r. położony jest w południowej części Bałut. Jest to największa w Polsce nekropolia żydowska (42 ha, ponad 230 tys. pochowanych).

Nawiedzenie cmentarza rozpoczęliśmy od domu przedpogrzebowego, gdzie wychowawczyni wprowadziła uczniów w tajniki żydowskich obrzędów pogrzebowych oraz samej religii żydowskiej. Zasadniczą częścią naszej wycieczki było odwiedzenie samego cmentarza. Jest to dość niezwykłe przeżycie. Wrażenie robi zarówno wielkość cmentarza, jak i sposób jego zagospodarowania. Zadziwiające jest to, że obok monumentalnych sarkofagów, znajdują się proste groby w stanie zupełnego zaniedbania. Dowiedzieliśmy się, że na cmentarzach żydowskich w osobnych kwaterach spoczywają kobiety, mężczyźni i dzieci, a Żydzi muszą być pochowani nogami skierowanymi na wschód w kierunku Izraela. Groby zasypuje się ziemią. Przez pierwszy rok nie można stawiać pomników. Natomiast w pierwszą rocznicę śmierci rodzina ustawia na grobie zmarłego macewę. Nie kładzie się kwiatów, tylko kamienie. W czasie zwiedzania byliśmy przy mogile rodziców poety Juliana Tuwima oraz widzieliśmy Mauzoleum Izraela Poznańskiego.

Bez wątpienia ten cmentarz to namacalny dowód na niezwykłą i bardzo burzliwą historię naszego czterokulturowego miasta. Była to świetna lekcja historii oraz uświadomienie sobie bogactwa i wartości kultur różnych narodów.