Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W dniu 10 listopada 2022 r., po kilkuletniej przerwie w organizowaniu akademii, cała społeczność szkolna Stojedynki wzięła udział w obchodach narodowego święta dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).

YouTube video

Ze sceny zabrzmiały m.in. słowa poezji Leopolda Staffa i Antoniego Słonimskiego recytowane przez uczniów z klasy 4b, z sukcesem debiutujących w roli aktorów przed wyrobioną publicznością z klas starszych. Jedna z artystek, śpiewaczka Julia, delikatna i eteryczna blondynka, skradła wszystkie serca wykonaniem pieśni „Co to jest niepodległość”. Anielski głos i ogromna wrażliwości liryczna Julii zmusiły nawet zatwardziałych przeciwników akademii szkolnych do kapitulacji i gromkich braw. Niektórzy słuchacze wstydliwie spuszczali głowy i przecierali wzruszone oczy.

YouTube video

Wyjątkowa atmosfera panowała w szkole już od poniedziałku, 7 listopada: wychowawcy klas wraz z nauczycielami religii i muzyki z zapałem ćwiczyli z uczniami „Szarą piechotę” i „Mazurka Dąbrowskiego”(cztery zwrotki). Podczas lekcji plastyki i techniki uczniowie wykonali dziesiątki kotylionów, które później zakwitły na śnieżnobiałych koszulach (dodajmy – na ogół śnieżnobiałych). Każda pracownia, drzwi do niej, a nawet fragment korytarza zostały udekorowane motywami przewodnimi pieśni patriotycznych.

Na parterze pani Anna Karasińska przygotowała wystawę „Polskie pieśni patriotyczne i żołnierskie” oraz zadbała wykonanie napisu nad drzwiami sali gimnastycznej: „Wstań Polsko moja”. Nad pięknym udekorowaniem sali czuwały panie Justyna Małecka i Aleksandra Jedlina. Pani Mirosława Kartasińska dokonała wyboru tekstów historycznych i poetyckich do mądrego i wzruszającego montażu słowno-muzycznego. Całości dopełniły porywające serca polskie pieśni patriotyczne: „Warszawianka”, „Legiony”, „Rozkwitały pąki białych róż” i.in. wspaniale wykonane na instrumencie klawiszowym przez panią Annę Karasińską, która zadbała również o oprawę muzyczną akademii.