Szkolne obchody Dnia Wolności i Godności na Ukrainie

22 listopada po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Wolności i Godności na Ukrainie. Chcieliśmy okazać przyjaźń, solidarność i wsparcie dla naszych ukraińskich kolegów, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji z powodu wojny, jaka toczy się w ich państwie.

Święto to jest obchodzone corocznie od 2014 roku w dniu 21 listopada, na pamiątkę dwóch bardzo ważnych wydarzeń z najnowszej historii Ukrainy:

• Pomarańczowej Rewolucji z 2004 roku,
  • Rewolucji Godności zwanej Euromajdanem z 2013 roku.

Tego dnia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły w galowych strojach z niebiesko-żółtym emblematem w formie symbolicznego kotylionu w barwach narodowych Ukrainy. Podczas godzin wychowawczych, lekcji języka polskiego, historii lub wos-u odbyły się specjalne prelekcje połączone z wysłuchaniem hymnu Ukrainy.

Nasi ukraińscy koledzy przyszli tego dnia ubrani w narodowe stroje (soroczki) z pięknymi, ozdobnymi haftami oraz flagami swego państwa. W szkole zapanowała odświętna atmosfera. To była dobra okazja, aby pokazać naszym kolegom zza wschodniej granicy, że nie są sami w tak trudnym dla nich czasie, gdy jako naród walczą o niepodległość swego państwa.