Wycieczka do Biskupina

Wycieczka do Biskupina Posłuchaj tego wpisu

16 września 2015 r. dla uczniów z klas piątych i szóstych naszej szkoły została zorganizowana jednodniowa wycieczka do Biskupina pod opieką nauczycielek  p. M. Kartasińskiej, p. M. Stopczyńskiej i p. S. Stanieckiej.

Biskupin to bardzo ciekawe miejsce pięknie położone nad Jeziorem Biskupińskim. Na półwyspie tego jeziora znajduje się osada obronna związana z ludnością kultury łużyckiej, założona ok. roku 740 p.n.e. Jest to największa w Europie ekspozycja osady warownej z początku epoki żelaza. Na pierwotnej wyspie powstała osada, którą w czasie największego rozkwitu mogło zamieszkiwać od 900 do 1200 osób. Wyspa otoczona jest falochronem (ok. 30000 pali drewnianych wbitych w dno jeziora pod kątem 45%) oraz wałem drewnianym o wysokości 6 m, wypełnionym kamieniami i piaskiem. To wszystko mogliśmy zobaczyć!

Do osady prowadziła brama wjazdowa, a wewnątrz znajdowała się ulica okrężna oraz ulice poprzeczne, wzdłuż których usytuowano 13 rzędów drewnianych domów, zbudowanych w technice sumikowo-łątkowej. Ludność osady zajmowała się uprawą roli, hodowlą, rybołówstwem, myślistwem i zbieractwem. Osada została odkryta w 1933 roku przez Walentego Szwajcera. Z biegiem lat zbadano to zaskakujące znalezisko archeologiczne oraz zrekonstruowano osadę. Powstało również muzeum, a wiele lat później – ze środków unijnych stworzono replikę osady wczesnopiastowskiej.

Co roku we wrześniu Muzeum w Biskupinie staje się miejscem festynu archeologicznego, na który zjeżdżają tysiące gości z całej Polski i Europy. XXI FESTYN ARCHEOLOGICZNY pt. „Smaki w przeszłości” poświęcono przede wszystkim kuchni dawnych wieków i kultur. Szczególnie podobał się nam konkurs pieczenia dawnego chleba – „pity”, w którym dzieci chętnie brały udział. Interesujące były różnorodne pokazy i degustacje dawnych potraw. Można było obejrzeć stoiska z wikliną, miodem, papierem czerpanym i różnorodną biżuterią. Gospodarze festynu witali nas w strojach z dawnych epok i tworzyli niepowtarzalną atmosferę. Można było przez chwilę poczuć się mieszkańcem średniowiecznej osady, gdzie wyrabia się chleb, zbiera miód, tka ubrania, wyrabia narzędzia u kowala lub stolarza albo piecze w prymitywnych piecach. Pod osadą biskupińską natomiast rozgrywano walki rycerskie oraz przedstawiano układy taneczne do tańców średniowiecznych.

Wyjazd był bardzo udany i czas minął nam niespostrzeżenie, a nawet go trochę zabrakło na skorzystanie ze wszystkich atrakcji. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z naszego wyjazdu.