Szlakiem łódzkich murali

Szlakiem łódzkich murali Posłuchaj tego wpisu

Dnia 12 października uczniowie z klasy V B wraz z wychowawcą udali się na wycieczkę szlakiem łódzkich murali. Dowiedzieliśmy się, co to są murale (hiszp. mural – ścienny) – nazwa pochodzenia hiszpańskiego, oznaczająca w skrócie dekoracyjne malarstwo ścienne. Rozpowszechniła się w Europie od czasu, gdy zyskały sławę monumentalne prace powstałe w Meksyku i innych krajach Ameryki Łacińskiej w latach 20. i 30. XX w. Wiele z nich zrealizowano na ścianach zewnętrznych, wykorzystując nowo wynalezione lakiery z żywic syntetycznych.

Szlak turystyczny poświęcony łódzkim muralom-reklamom ma za zadanie przybliżyć ich historię, twórców i miejsce w dziejach grafiki użytkowej. Na trasie znajduje się 16 najciekawszych malowideł z czasów PRL, będących niejednokrotnie istnymi perełkami ówczesnego designu. Obejrzeliśmy tylko 6 ściennych malowideł, bo niestety padający śnieg i niska temperatura nie pozwoliły nam na więcej. Wycieczkę zakończyliśmy w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, gdzie przy ciepłej herbatce i ciasteczkach wysłuchaliśmy historii łódzkich murali oraz zwiedziliśmy budynek. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni, gdyż zobaczyliśmy miejsca, których nie znaliśmy.