Zielona Szkoła do Karpacza i Pragi

Zielona Szkoła do Karpacza i Pragi Posłuchaj tego wpisu

 W dniach 20-24 maja 2019 r. uczniowie klas VII B, VIII B i VIII C wraz z opiekunami p. Beatą Pabisiak, p. Anną Karasińską, p. Małgorzatą Kuzańską i p. Justyną Pabisiak wzięli udział w wycieczce „Zielona Szkoła” do Karpacza i Pragi.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy kopalnię uranu „Podgórze” w Kowarach, gdzie przeszliśmy podziemną trasę liczącą około 1600 metrów. Zwiedzając podziemia, poznaliśmy historię górnictwa od XII wieku, specyfikę pracy górników oraz techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu. Wieczorem przyjechaliśmy do naszego ośrodka „Agat”, gdzie przez 5 dni spaliśmy, bawiliśmy się i jedliśmy pyszne posiłki.

Drugi dzień upłynął nam na spacerowaniu po Karpaczu i ciężkiej przeprawie pod wysoką górę, gdzie zwiedzaliśmy najstarszy drewniany kościół w Polsce – Świątynię Wang, będącą wyznania protestanckiego. Świątynia została zbudowana z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii na przełomie XII i XIII wieku, a do Polski przywieziono ją w roku 1842. Ostatnim punktem naszej 15 km trasy była jedna z najbardziej dzikich i niebezpiecznych rzek Karkonoszy – Łomnica, gdzie mogliśmy podziwiać koronę zapory mającą długość 105 m i utworzone niewielkie jeziorko zaporowe oraz wody spadające w dół malowniczymi kaskadami.

W deszczową środę odwiedziliśmy Pragę, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Hradczany i byliśmy świadkami zmiany warty przy Pałacu Prezydenckim, Katedrę św. Wita oraz Rynek Staromiejski z Praskim zegarem astronomicznym „Orloj”, który powstał w średniowieczu.

Mimo niesprzyjającej pogody, spacerowaliśmy Mostem Karola nad rzeką Wełtawą, ulicami urokliwej Malej Strany i alejkami Ogrodów Wallensteina, w których mieści się siedziba czeskiego Senatu.

Kolejny dzień to spotkanie z Wodospadem „Szklarka” i granitową grupą skalną w Górach Izerskich – „Chybotkiem”. Popołudnie spędziliśmy na terenie ośrodka. Wzięliśmy udział w wesołych kalamburach i zajęciach z Networkingu, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że pielęgnowanie kontaktów i nawiązywane znajomości sprzyja efektywnej wymianie informacji oraz życzliwej atmosferze. Wieczorem, mimo zmęczenia, mieliśmy jeszcze siły na śpiewanie piosenek przy ognisku z kiełbaskami.

W piątek rano niestety musieliśmy już wracać do domu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na spacer po prześlicznej Starówce we Wrocławiu. Do Łodzi powróciliśmy około godziny 19. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła nam wielu wrażeń i niezapomnianych chwil. Uczestnicy zachowywali się super, co potwierdzały liczne pochwały osób, z którymi się spotykaliśmy. Niestety dla ósmoklasistów był to już ostatni wspólny wyjazd. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć :)